יצירת קשר

כנרת - 050-377-2141
גיורא - 053-7425-414

דואר אלקטרוני

cccbt.ar@gmail.com

אודותינו

הגישה הקוגניטיבית התנהגותית (CBT) הינה הגישה הטיפולית המועדפת כיום על מטופלים ומערכות מקצועיות כאחד. היא נותנת מענה יעיל לכל טווח הקשיים הנפשיים, ההתנהגותיים והאישיותיים המוכרים בכל טווח הגילאים. הטיפול בגישה זו הנו מבוסס מחקר ומכוון לסייע לא רק להפחתת המצוקה העכשווית, אלא גם לבניית חוסן וחיזוק הכוחות של הפרט והקהילה.

תחום טיפול זה מוכר בארץ מזה כמה עשרות שנים וכיום מהווה גוף מקצועי מגובש ומשפיע השייך לאיגוד האירופאי והעולמי של הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי. בארץ ההכרה המקצועית הינה בידי האיגוד הישראלי לטיפול התנהגותי קוגניטיבי (איט"ה).

מדוע CBT רב תרבותי?

בשנים האחרונות הולכת ומתחדדת בקהילה המקצועית הבינלאומית ההבנה כי יש צורך בביצוע התאמות בטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, בכדי להפוך אותו למותאם ונגיש עבור מטופלים הבאים מרקעים מגוונים. 

בישראל קיים תת ייצוג של מטפלים מומחים ומדריכים בCBT מהחברה הערבית. היעדרם הכמעט מוחלט, מקשה ומקטין עוד יותר את היכולת להנגיש את הCBT לאוכלוסייה הערבית המתמודדת עם סוגיות ואתגרים אשר חלקם ייחודיים לה. 

כדי לתת מענה מקצועי איכותי ומדויק לצרכים ייחודיים ורבים אלו, אנו שמחים לבשר על פתיחה של תוכנית חדשה להכשרה ולטיפוח של מטפלי CBT בחברה הערבית, המוכרת על ידי איט"ה.

מדוע ללמוד בתוכנית?

CBT רב תרבותי הינה תוכנית ייחודית, ראשונה מסוגה, המיועדת למיצוב הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי כתפיסה טיפולית מובילה בחברה הערבית. התוכנית שמה דגש על תכני למידה מודעי הקשר ומותאמי שפה ותרבות, מטמיעה נושאים ייחודיים הקשורים לעבודה בחברה הערבית ובתוך כך מאפשרת לתת ביטוי לצרכים הייחודיים של קהל היעד – מטפלים ומטופלים כאחד. לצד לימודי הבסיס של הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי לדורותיו, תידונה סוגיות טיפוליות האופייניות לאוכלוסייה הערבית תוך דיוק והתאמת השימוש בכלים ופרוטוקולים טיפוליים. בכך, יתאפשר מעבר מותאם מן התיאוריה אל הפרקטיקה. 

צוות ההוראה הכולל אנשי מקצוע הבקיאים במאפייני החברה הערבית ובצרכיה, מגויס כולו להתאמת "חליפת לימודים אישית" מודעת הקשר תרבותי, חברתי, שפתי ופוליטי. התוכנית שמה דגש על למידה, הדגמות ותרגולים בשפה הערבית, תוך שימוש בחומרי לימוד בשפה הערבית.

הלימודים יתקיימו לרוב בקבוצות קטנות תוך מתן יחס אישי וליווי בתהליך ההכשרה ולאחריה. התוכנית תבסס שיתופי פעולה עם מסגרות מקצועיות שונות, בהן יוכלו הסטודנטים להשתלב במהלך הפרקטיקום.  

המרכז ל CBT רב תרבותי הוא בית השואף לבנות ולאגד בתוכו גוף ידע מקצועי להעשרת הלמידה, לפיתוח משאבי טיפול, לעידוד מחקר ולכינון שיתופי פעולה מקצועיים ומחקריים מקומיים ובינלאומיים.

מנהלי התוכנית, צוות הוראה ואנשי המקצוע הבכירים מקרב החברה הערבית, אשר מלווים את התוכנית, שמו לעצמם מטרה מרכזית: יצירה, עידוד וקידום תהליכי התפתחות מקצועיים במהלך הלימודים ולאחריהם אשר יסייעו לבוגריה להתקדם בעולם המקצועי.